Przemysł 4.0 - jak nowoczesne technologie zmieniają oblicze produkcji - Poradnik

0 - jak nowoczesne technologie zmieniają oblicze produkcji

Nowoczesne technologie, zwane też jako Przemysł 40, to rewolucja, która już teraz zmienia oblicze produkcji

Nowoczesne technologie

Przemysł 4.0 - jak nowoczesne technologie zmieniają oblicze produkcji

Nowoczesne technologie, zwane też jako Przemysł 4.0, to rewolucja, która już teraz zmienia oblicze produkcji. Dzięki postępującej automatyzacji, światowa gospodarka przechodzi do kolejnego etapu rozwoju. Nie ma wątpliwości, że takie trendy, jak rozwój sztucznej inteligencji, Big Data czy IoT, mają wpływ na wiele aspektów naszego życia. W tym artykule przyjrzymy się, jak zmieniają one przemysł oraz jakie korzyści płyną z tego dla producentów, a przede wszystkim dla konsumentów.

Nowoczesne technologie - podstawy Przemysłu 4.0

Nowoczesne technologie to kompleksowe rozwiązania z zakresu przetwarzania danych, wizualizacji procesów, automatyzacji produkcji oraz kontroli jakości. Współczesna produkcja opiera się na sprzężeniu zwrotnym pomiędzy maszynami, a cyfrowymi systemami wspomagający produkcję. Taki model zapewnia pełniejszą kontrolę procesów, eliminuje ludzkie błędy oraz usprawnia całą maszynerię produkcyjną. Ozłaczenie tego wszystkiego dzieję się za pośrednictwem odpowiednio zaprojektowanych algorytmów sztucznej inteligencji oraz wykorzystaniem mocy obliczeniowej urządzeń IoT.

Przewaga nowoczesnych technologii w produkcji

Wprowadzenie nowoczesnych technologii do produkcji przynosi wiele korzyści. Najważniejsze z nich to doskonała kontrola nad jakością wytwarzanych produktów, znacznie większa efektywność procesu produkcyjnego oraz niemalże całkowite wyeliminowanie pomyłek. Dzięki wykorzystaniu koncepcji Przemysłu 4.0 możliwe jest uzyskanie zdecydowanie wyższych parametrów jakościowych, co pozytywnie wpływa nie tylko na klienta, ale i na firmy produkujące. Przykładem zastosowania w praktyce technologii Przemysłu 4.0 jest system detekcji jakości pozwala na zatwierdzanie docelowego produktu, redukując tym samym koszty zwrotów, reklamacji oraz konieczność przetwarzania produktów nędznej jakości.

Zalety Przemysłu 4.0 można wyszczególnić również z drugiej strony - jako korzyści dla konsumentów. Zaawansowane technologie produkcyjne i wprowadzenie w procesie produkcji elementów sztucznej inteligencji zadecydują o dużo większej niezawodności, wydłużeniu żywotności i zmniejszeniu awaryjności poszczególnych produktów. Ponadto, dzięki lepszej kontrolowanej i efektywności procesów produkcyjnych, rynek będzie w stanie zaoferować większą ilość produktów, nie zwiększając kosztów produkcji.

Wreszcie, wprowadzenie nowych urządzeń technologicznych wpłynie na przyspieszenie procesów w każdej branży, a to z kolei będzie się wiązać ze zwiększeniem dochodów producentów. Przykładem tego są firmy, których produkcja jest związana z produkcją odzieży. Dzięki automatyzacji procesu cięcia, szycia i pakowania, możliwe jest zwiększenie wydajności, co przekłada się na tzw. „dopasowane” ceny w stosunku do naszych kieszeni.

Wnioski można by wyciągnąć wiele, ale głównie to, że Przemysł 4.0 to zmiany, które są nieodwracalne, a w przyszłości, może dojść do jeszcze większych zmian w produkcji. Wszyscy, zarówno producenci, jak i konsumenci, powinni przysposobić się do szybko zmieniającej się sytuacji rynkowej. Dla firm oznacza to konieczność inwestycji w nowe technologie, a dla konsumentów przygotowanie się na zmiany i dostosowanie do nowych ofert na rynku.


https://tec.pc.pl/